Bendražmogiškosios vertybės: Dvasingumas, Teisingumas, Vienybė Dvasingumas:
Tai ko gero daugiausia diskusijų kelianti bendražmogiškoji vertybė, tačiau mano nuomone viena iš svarbiausiųjų.
Daugeliui dvasingumas pirmiausia asocijuojasi su religija. Tačiau dabar taip plačiai interpretuojamose SunTzu strategijos įžvalgose, skaičiuojančiuose tūkstantmečius, kai apie religijas ne kažką dar galime pasakyti, jau randame: „Organizacijos dvasia, mąstymas ir tikslas turi būti suvienyti. “. Argi įmanoma dvasia be dvasingumo, o organizacijos dvasia susideda iš jos narių dvasingumo. Tai apie kokią dvasią ir apie kokį dvasingumą buvo kalbama tada ir kalbama dabar?
Teisingumas:
Tūkstantmečius skaičiuojančios SunTzu strategijos įžvalgos, kaip vieną iš devynių efektyvaus lyderio bruožų akcentuoja teisingumą. Sun Tzu taip pat teigia, kad lyderystė yra ne privilegija, o atsakomybė. Valdžios pozicija ir galia lyderiui yra suteikiami tam, kad jis galėtų atstovauti teisėtiems savo pavaldinių interesams. Tačiau labai svarbu, kad tai suprastų ne tik lyderis, bet ir visi kiti, nes Teisingumas – bendražmogiškoji vertybė.
Vienybė:
Organizacijos dvasia, mąstymas ir tikslas turi būti suvienyti. Siekiant išskirtinės sėkmės būtina maksimali organizacijos veiklų koncentracija. Lyderio misija komandos suvienijimo procese yra ypatinga. Joks kitas komandos narys to padaryti negali. Tačiau jie privalo Lyderiui talkinti. Galima Lyderio nesėkmė kuriant vieningą komandą reiškia visos organizacijos pralaimėjimą. Disciplinuota ir tikslinga organizacinė pastanga sutelkia darbuotojus. Jie ne tik jaučiasi, bet ir tampa efektyviais, vertingais ir reikalingais. Tuo tarpu komandinės vienybės ir strateginės krypties nepakankamumas yra sužlugdęs daugelį organizacijų. ( www.suntzu.lt )
|
|
Leave a Reply