Žinios ir įgūdžiai – vieninteliai ištekliai, kurie kaupiasi juos naudojant. Šiandien tai tampa vis aktualesne tema siaučiant krizei, bei prasidėjus neramumams pasaulyje. Greitų pokyčių bei dinamikos laikmetis diktuoja savas aktualijas. Ar žinias bei įgūdžius galima valdyti?
Įgūdžių bei žinių valdymą galima suvokti iš asmeninės patirties. Lengviausias būdas – panagrinėti, kaip mes patys dirbame su savo žiniomis. Atsakykite patys sau į klausimus:
– Kokių žinių turiu?
– Kokių įgūdžių turiu?
– Kodėl jų neperduodu kitiems?
– Kas turėtų nutikti, kad mano elgesys pasikeistų?
– Kaip galiu pakeisti ar patobulinti turimą kompetencijų rinkinį?
Šie klausimai rodo, kad kalbame ne apie negyvą išteklių, bet apie dalelę savęs, leidžiančią mums atlikti tam tikrus veiksmus. Tai – brangus turtas, lemiantis socialinių grupių požiūrį į mus. Mes nesame linkę lengvai jo perleisti kitiems arba leisti jį kažkam valdyti.
Turime pasitikėti tais, su kuriais dalijamės savo žiniomis. Pasitikėjimas yra derlinga dirva daugeliui procesų, susijusių su žiniomis, pavyzdžiui, žinių skaidrumas, platinimo ir dalijimosi jomis bei žinių panaudojimo ar praktinio pritaikymo aspektai. Darbuotojas, kuris baiminasi dėl savo darbo vietos, vargu ar dalysis patirtimi, greičiau jis mėgins tapti nepakeičiamu. Kai nėra pasitikėjimo, visos kalbos apie atvirą žinių kultūrą yra bevertės. Darbuotojų atžvilgiu tai priskiriama pokyčių baimei. Platesne prasme tai galima priskirti „neapibrėžto rytojaus” baimei.
Žmogus visuomeninė būtybė. Verta atminti, kad žmonėms reikia sistemos, kuri padėtų susiorientuoti, rasti savo veiklos vietą platesniame kontekste ir nustatyti įvairių elementų tarpusavio ryšius bei priklausomybę.
Kas gali tam pasitarnauti?
Įstatymas (visuotinai priimtos įstatymų sistemos) yra visos žmonijos visuomenės pagrindas. Be jo neįmanoma tvarka, nėra rėmų, kuriuose galėtų plėtotis dvasinė, kultūrinė, technologinė ir intelektualinė veikla, kuri priklauso nuo žmonių sąveikos. Net asmeninė laisvė priklauso nuo įstatymo. Aukodamas dalį asmeninės laisvės visuotinai priimtos įstatymų sistemos reikalavimams, individas padeda sukurti aplinką, kuri jam daug naudingesnė laisvės prasme, negu paaukotos asmeninės laisvės dalis, kadangi yra patenkinamas saugumo poreikis.
Svarbiausia yra gyvuliškąją žmogaus prigimtį pažaboti įstatymais. Žinios, padedančios suprasti tai, bei įgūdžiai taikant jas praktinėje veikloje prie to prisideda. Žmogaus dvasinės, intelektualinės ir moralinės savybės išlaisvinamos tik tada, kai jo fizinė prigimtis suvaldyta ir ištobulinta tiek, jog galėtų tapti patikimu instrumentu. Kai tik viršų paima fizinio kūno poreikiai, tikroji žmogaus prigimtis slopinama ir suvaržoma fizinės, gyvuliškos prigimties.
Tad pamąstykime ar rimtai žiūrime į savo žinių valdymą bei įgūdžių tobulinimą.
|
|
Puikus rasinys todel tikrai butina pasakyti aciu tam kas padare si irasa!! http://nekilnojamasisturtas.yolasite.com
rašo:Sveika, Vilte:)Labai svarbi ir labai retai pnmiimerasa tema. Deja R.E.Nadžemi apie tai kalba labai abstrakčiai ir labai metaforiškai.Iš ties dabartiniame pasaulyje visi puikiai žino apie žmogaus kūno ir aplinkos higieną. Vaikai nuo mažens mokomi valytis dantis, prieš valgį plauti rankas. Žinome, kad reikia kovoti su dulkėmis ir nešvara, miestų gatvėmis jau seniai neteka atviri kanalizacijos upeliai, o šiukšlės kruopščiai surenkamos ir utilizuojamos.Visi domimės ir žinome ką valgyti ir gerti sveika ir ką nelabai. Žinome, kaip reikia prižiūrėti ir treniruoti savo kūną, lankome sporto ir sveikatingumo centrus ir t.t.Viskas puiku, tačiau labai retai susimąstoma apie proto, dvasios arba sielos higieną. Dažniau gal tik kalbame ir girdime apie emocinės kanalizacijos ir purvo srautus plūstančius į žmonių galvas iš televizijos ekranų, lendančius iš pašto dėžučių reklaminių bukletų ir prekių katalogų pavidalu, bet ar kas susimąsto ką atiduodame mainais į įvairiausias nuolaidų ir lojalumo korteles? Ar išties viskas gerai kai ištisai pergyvename dėl nelaimingų žmonių, gyvenančių kitoje žemės rutulio pusėje, rodomų per TV, kuriems realiai niekuo nepadedame ir negalime padėti? Ar tikrai visi sėkmės mokytojai ir guru įvairiausiuose seminaruose ir sektose tik susirenka mūsų litus ar dar ir susuka smegenis? ir t.t.Geros dienosVladas:)
[…] sveikinu su mokslo ir žinių diena. Geros nuotaikos ir optimizmo visiems!!! Žinios ir įgūdžiai – vieninteliai ištekliai, kurie kaupiasi juos naudojant. Rugsėjis 1st, 2011 | Category: […]